top of page

Co działo się w Grodzie Foluszek tym razem?

Ostatni weekend upłynął nam na pracach manualnych - tym razem swoimi umiejętnościami wykazali się uczestnicy warsztatów ceramicznych i zduńskich.


Podczas tych pierwszych grupa zobaczyła efekty swoich starań z poprzednich zajęć. Naczynia, które uformowali zostały już wypalone i mogliśmy zabrać się za szkliwienie! Rozpuszczaliśmy w wodzie wielobarwne proszki, a następnie pędzelkami nakładaliśmy je na misy. Gdy skończyliśmy z ceramiką, która posłuży jako mini herbaria, zabraliśmy się za drobne formy. Dekorowaliśmy stworzone przez nas ozdoby, które wkrótce przyozdobią zapewne domy.


Ale nie tylko dla grupy garncarzy był to intensywny weekend! Odbyła się także kontynuacja warsztatów zduńskich. Tym razem zmierzyliśmy się z pracami wykończeniowymi, które nadały piecowi finalnego wyglądu. Na początku, wcześniej stworzoną ceglaną kopułę, pokryliśmy klejem ceramicznym. Klej był niezbędnym składnikiem do nałożenia na piec warstwy z maty ceramicznej, której zadaniem jest ochrona przed zbyt szybką utratą ciepła. Matę obłożyliśmy siatką zbrojeniową, na którą nałożyliśmy ostatnią warstwę- glinę wymieszaną z zaprawą szamotową. Dla podkreślenia oryginalności całej konstrukcji, w warstwie gliny odcisnęliśmy motywy roślinne. Efekty oceńcie sami!


Pssst!


Zajrzeliśmy też do naszego herbarium, stworzonego podczas warsztatów etnobotanicznych i donosimy, że już niedługo będziemy mogli cieszyć Wasze zmysły wieloma wspaniałymi zapachami i widokami!


Do zobaczenia,


Drużyna Grodu Foluszek
Zadanie jest realizowane w ramach dofinansowania z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Etnopolska 2021.


124 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page