top of page

Druga część warsztatów w Grodzie Foluszek

Zaktualizowano: 26 wrz 2020

Tak jak pierwsze spotkanie było wprowadzeniem w jedno z naszych czterech rzemiosł, tak drugie pokazało, ile uczestnicy projektu "Kowale i alchemicy powiatu brodnickiego" potrafią zrobić już sami! Podczas spotkania 18 lipca przejmowali inicjatywę i tworzyli tak różnorodne prace, że już nie możemy się doczekać aż zaprezentują nam 5 września ich finalny wygląd. Mamy nadzieję, że będziecie wtedy z nami.


Zaczęliśmy jak zwykle od powitania i wprowadzenia uczestników w kolejne etapy zajęć, a nasza etnografka, Kinga Sołowiej, przypomniała o zbieraniu materiałów, które później znajdą się na tablicach edukacyjnych umieszczonych w grodzie. Poszukujemy ciekawych historii, opowieści, bajek i legend z naszego regionu dotyczących alchemików, snycerzy, kowali i garncarzy. Jeśli jakieś znacie, koniecznie dajcie nam znać!


A tymczasem zapraszamy do obejrzenia relacji z drugiej części warsztatów :)

Po krótkiej rozmowie przystąpiliśmy do pracy. Grupy uczestników udały się na swoje stanowiska i od razu przystąpiły do pracy lub... ruszyły w teren, tak jak zielarze z naszą instruktorką Sarą Orzechowską na czele. Za bramami grodu znaleźli między innymi chmiel, wiesiołek i... wiele innych cudów natury, z których potem wspólnie przyrządzili kojtajl.

U kowali jak zwykle było najgoręcej - nie tylko przez wzgląd na ogień, w którym nieustannie rozgrzewał się metal, ale także ogrom pracy, jaki wkładali w wykuwanie kolejnych elementów. Powstały kolejne gwoździe, a także noże, których nie powstydziłby się żaden średniowieczny rycerz!
Snycerze z kolei chwycili za dłuta - te ręczne i elektroniczne, kawałki drewna i w pełnym skupieniu nadawali im nowe kształty. Pracowali tak intensywnie, że już nie możemy się doczekać finalnego efektu ich prac! Też jesteście ciekawi, co wyjdzie spod ich rąk? A może po zdjęciach poznajecie już, co tworzą?

To, co tego dnia wyszło spod rąk garncarzy, zachwyciło nas wszystkich! Coraz odważniejsze projekty ozdabiali poprzez odbijanie na nich materiałów lub suszonych roślin. Tworzyli miski, wazony, talerze i różnego rodzaju elementy dekoracyjne. Większość z nich niech póki co pozostanie tajemnicą, pokażemy Wam tylko część z nich. Prawda, że są niesamowite?

Jeśli jesteście ciekawi, co naszym uczestnikom udało się stworzyć podczas realizacji projektu "Kowale i alchemicy powiatu brodnickiego", koniecznie zapiszcie sobie w kalendarzach 5 września i wybierzcie się na nasz Dzień Otwartych Pracowni!


Serdecznie zapraszamy,

Drużyna Grodu Foluszek

Zadanie jest realizowane w ramach dofinansowania z Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu Etnopolska 2020.

157 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page