top of page

Dzień Otwartych Pracowni w Grodzie Foluszek!

Zaktualizowano: 26 wrz 2020

Stare przysłowie mówi, że wszystko co dobre, szybko się kończy. Z projektem Kowale i alchemicy powiatu brodnickiego będzie jednak inaczej. A wszystko dzięki ambitnym i żądnym wiedzy mieszkańcom naszej okolicy oraz tablicom edukacyjnym, które podczas sobotniego "Dnia Otwartych Pracowni" zostały odsłonięte w grodzie.


Zebranie i przekazanie takiej ilości cennej wiedzy nie byłoby możliwe, gdyby nie trzy lipcowe warsztaty, podczas których nasi mistrzowie przekazywali swym uczniom informacje dotyczące tradycyjnych zawodów, takich jak kowalstwo, garncarstwo, snycerstwo czy zielarstwo. Z każdymi kolejnymi zajęciami mieszkańcy powiatu brodnickiego przygotowywali coraz piękniejsze wyroby, którymi udekorowaliśmy nasze tablice. Jednak jeszcze cenniejsze jest to, co zapamiętali, czego się nauczyli i co przekażą kolejnym pokoleniom. Mamy nadzieję, że będą to zarówno umiejętności, jak i opowieści, które wspólnie zebraliśmy!


W tym wpisie nie mogłoby też zabraknąć podziękowań, które kierujemy do wszystkich uczestników projektu, mistrzów, którzy podzielili się swoim doświadczeniem i wiedzą, a także do partnerów: Stowarzyszenia Dziedzictwo Rodzimej Kultury, Koła Naukowego Folklorystów UMK, Polskiego Radia Pomorza i Kujaw, Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika w Toruniu, Czasowi Brodnicy oraz Brodnickiemu Domowi Kultury.


Szczególne podziękowania należą się także Narodowemu Centrum Kultury, które w ramach projektu Etnopolska 2020 dofinansowało nasz projekt i sprawiło, że zaczęliśmy jeszcze lepiej wykorzystywać potencjał naszego wspaniałego grodu.


Dlatego nie żegnamy się z Państwem tym wpisem. Wierzymy, że takich projektów, jak ten, zrealizujemy znacznie więcej! Zachęcamy do śledzenia naszej strony oraz konta na Facebooku. Tam znajdziecie wszelkie informacje dotyczące naszych poczynań.


A tymczasem zachęcamy do obejrzenia galerii z Dnia Otwartych Pracowni, gdy to uczestnicy projektu odebrali certyfikaty zaświadczające o zdobytych umiejętnościach, edukowali przybyłych tego dnia do grodu uczestników imprezy, słuchali niezwykłego, inspirowanego naturą koncertu i wymieniali się wzajemnie wiedzą oraz doświadczeniami przy ognisku.


Zadanie jest realizowane w ramach dofinansowania z Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu Etnopolska 2020.

189 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page