top of page

Kolejne warsztaty w ramach projektu "Herbarium Anny Wazówny" za nami!

Zaktualizowano: 30 maj 2021

Tym razem nasi uczestnicy zdobywali umiejętności z zakresu zduństwa i ceramiki. Pod okiem naszych doświadczonych instruktorów podjęli się budowy pieca, a także stworzyli misy ceramiczne, w których w przyszłości rozkwitną mini herbaria.


Sobota przywitała nas ulewą. Nie przeszkodziło to jednak w pracy. Szybko opanowaliśmy sytuację, tworząc wspólnymi siłami zadaszenie nad miejscem powstania pieca, wysłuchaliśmy części teoretycznej i zabraliśmy się do działania!


Tego dnia dowiedzieliśmy się, jak dawniej budowano piece chlebowe, jakich używano materiałów oraz jak to ewoluowało na przestrzeni lat. Następnie spróbowaliśmy sił w procesie ręcznego wytwarzania cegieł. Kolejnym etapem było przygotowanie materiałów do budowy, wymieszanie zaprawy murarskiej oraz wstępne rozplanowanie ułożenia cegły szamotowej. Na podstawie pieca obsadziliśmy drewnianą kopułę, pełniącą zadanie elementu nośnego kopuły właściwej, wykonanej z cegieł. Po etapie przygotowań przystąpiliśmy do murowania kopuły pieca. Na sam koniec wmurowaliśmy też żeliwne drzwiczki.


Teraz czekamy tylko aż wszystko wyschnie i będziemy kontynuować pracę podczas kolejnego spotkania!


Następnego dnia znowu zaczęliśmy działać od samego rana. Tym razem w ramach warsztatów ceramicznych poznaliśmy teorię oraz praktykę związaną z pracą w glinie. Głównym założeniem warsztatów było zapoznanie się z pracą garncarza oraz stworzenie form pod mini herbarium. Zapoznaliśmy się z różnymi rodzajami materiałów (gliną, masą lejną, formami gipsowymi), a także technikami formowania.


Skupiliśmy się głównie na technice plastrowej, polegającej na łączeniu ze sobą rozwałkowanych kawałków gliny, tworząc w ten sposób naczynie. Plastyczność materiału pozwalała na zrobienie w gotowych formach odcisków koronek, roślin czy przedmiotów codziennego użytku. Wykorzystywaliśmy wszystko, co tylko mieliśmy pod ręką, tworząc tym samym niecodzienne ornamenty.


Gdy naczynia były już gotowe, przeszliśmy do etapu suszenia. Przyglądaliśmy się w tym czasie efektom naszej pracy, wprowadzaliśmy drobne poprawki i przygotowywaliśmy je do wypalenia. Mamy nadzieję, że po potraktowaniu wysoką temperaturą będą wyglądały jeszcze lepiej!


Jeśli chcecie zobaczyć, jak wyglądały kolejne etapy naszych działań, galerię znajdziecie poniżej.


Do zobaczenia,

Drużyna Grodu Foluszek


Zadanie jest realizowane w ramach dofinansowania z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Etnopolska 2021.fot. Półszeptem - Asia Piecyk


107 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page