top of page

Podsumowanie projektu "Korzenie kultury. O czym szumią drzewa w powiecie brodnickim?"

Idzie jesień, świat powoli zwalnia, a zatem... czas na podsumowanie letnich działań! W tym roku wakacje upłynęły nam na przygotowaniach do projektu, w którego ramach wypuściliśmy w świat kilkadziesiąt nowych rzemieślników i rzemieślniczek! Nauczyliśmy ich wikliniarstwa, ciesielstwa, bartnictwa, zielarstwa i podstaw kuchni słowiańskiej. Jesteśmy pewni, że to był dopiero początek ich przygody z tymi dziedzinami i o ich dalszych poczynaniach jeszcze nie raz usłyszycie! I kto wie — może kiedyś to oni poprowadzą dla Was warsztaty?


Efekty ich działań przeszły nasze najśmielsze oczekiwania — mogliście je podziwiać 3 września w naszym grodzie. Tego dnia warsztaty były dostępne dla wszystkich! Przybyli goście tworzyli lalki-motanki, świece z wosku pszczelego, uczyli się mikro ciesielki, strzelali z łuku, brali udział w walkach wojów, gotowali słowiańskie przysmaki i... po prostu odpoczywali w otoczeniu natury. Atrakcji było mnóstwo — jesteśmy pewni, że każdy znalazł coś dla siebie!


Zanim jednak przejdziemy galerii zdjęć z wydarzenia, chcielibyśmy podziękować uczestnikom projektu, mistrzom, którzy podzielili się swoim doświadczeniem i wiedzą, a także partnerom: Stowarzyszeniu Dziedzictwo Rodzimej Kultury, Grupie Wczesnośredniowiecznej Gungnir, Kramowi Lizard — Własnoręcznie po naszemu, Pszczołmenom, Kołu Naukowemu Folklorystów UMK, Ewelinie Wolskiej-Bartz Wolskart, Asi Piecyk - Półszeptem, Łukaszowi Piecykowi - Parabola Studio, Polskiemu Radio Pomorza i Kujaw, Radio Gra oraz Czasowi Brodnicy. Szczególne podziękowania należą się także Narodowemu Centrum Kultury, które w ramach projektu Etnopolska 2022 dofinansowało nasz projekt i sprawiło, że mogliśmy go zrealizować na taką skalę!


Cieszymy się, że co roku przyjmujecie nasze pomysły z tak wielkim entuzjazmem, zachęcacie do udziału w naszych przedsięwzięciach bliskich i sprawiacie, że sami mamy ochotę podnosić poprzeczkę coraz wyżej i wyżej! Ale o tym może innym razem :)


A tymczasem zachęcamy do obejrzenia galerii z Dnia Otwartego, gdy to uczestnicy projektu, mieszkańcy okolicy i turyści mieli okazję zobaczyć, co też przez ostatnie miesiące robiliśmy!


Mamy dla Was też coś specjalnego — przygotowaną przez nas broszurę, w której znajdziecie syntezę tego, nad czym tak intensywnie pracowaliśmy. Będzie idealną rozrywką na jesienne wieczory dla małych i dużych! Można ją pobrać tutaj.Dobrej zabawy i do zobaczenia!

Drużyna Grodu FoluszekZadanie zostało zrealizowane w ramach dofinansowania z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Etnopolska 2022.


126 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page