top of page

HISTORIA GRODU FOLUSZEK

Za górami, za lasami ...
1996

Powstanie Bractwa Rycerskiego Zamku Brodnickiego

Image by Henry Hustava

Wyjazdy na turnieje do Golubia Dobrzynia, Gniewu, Sztumu, Chojnika, promowanie tradycji rycerskich i mieszczańskich oraz kultury średniowiecza, organizacja (wraz z Muzeum) Festynu Historyczno-Archeologicznego w Brodnicy na zamku (6. edycji tej imprezy) o zasięgu ogólnopolskim z udziałem zagranicznych gości (rycerzy i artystów z Danii, Niemiec i Litwy), w tym widowisko historyczne typu światło-dźwięk, jarmark dawnych rzemiosł, turnieje rycerskie, występy muzyczne i teatralne, gry i zabawy plebejskie – okazał się wielkim sukcesem, zgromadził ponad 10 tys. widzów, liczne artykuły prasowe o imprezie, relacja w TVP3, TVN, TV Polonia.

1996-2000

Uczestnictwo w turniejach rycerskich

Image by Richard Clark

Obecność i uczestnictwo w turniejach rycerskich w: Golubiu-Dobrzyniu, Toruniu, Sztumie, Gdańsku, Nowym n/Wisłą, Chełmnie, Sandomierzu, Płocku, Przysieku, Bydgoszczy, Bolkowie, Chojniku, Lublinie, Ostródzie, Olsztynie, Ogrodzieńcu, Radzyniu Chełmińskim, Bytowie, Dzieżgoniu, Grunwaldzie, Włocławku, Gniewie, Malborku, Trokach na Litwie, Brorup w Danii, Strasburgu w Niemczech

Wywiady prasowe Gazeta Pomorska, Nowości, Czas Brodnicy, Wywiady w radio RMF FM, Radio PiK, Radio Olsztyn, Telewizja Bydgoszcz, TV Polonia, Realizacja filmu edukacyjnego dla TVP1, reportaże z festynów historyczno-archeologicznych Medievalia w Brodnicy w TVP3, TVN, TV Polonia, Fabularyzowany dokument „Niewinne wina” w TVP1.

1996-2002

Zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży

Image by Yannis H

Prowadzenie zajęć edukacyjnych dla młodzieży szkolnej na zamku oraz wyjazdy do szkół w powiecie – garncarstwo, plecionkarstwo, płatnerstwo, kowalstwo, strzelanie z kuszy i łuku nauka fechtunku mieczem.

1997, 1999

Jan Majewski
Mistrzem Polski
w Kuszy Historycznej

Image by Nik Shuliahin

Zdobycie indywidualnego Mistrzostwa Polski w Kuszy Historycznej – przez Jana Majewskiego z Bractwa Rycerskiego Zamku Brodnickiego (wicemistrzostwa w 1998, 2000).

1998

Wizyta na Litwie

Image by JOHN TOWNER

Wizyta na Litwie na zaproszenie dyr. Muzeum w Trokach Virgiliusa Poviliunasa, nagroda – dyplom od Ambasador Polski na Litwie Eufemii Teichmann.

1999

Medievalia 1999

Image by Casper Johansson

Wyróżnienie Ministra Kultury i Sztuki w konkursie „Najważniejsze wydarzenie kulturalne roku” za Festyn Historyczno-Archeologiczny „Medievalia – Brodnica 1999″. Autorzy i realizatorzy scenariusza – Jan Majewski i Kazimierz Grążawski z Bractwa Rycerskiego Zamku Brodnickiego i Muzeum w Brodnicy.

1999-2000

Organizacja widowisk historycznych

Image by Eduardo Casajús Gorostiaga

Organizacja widowisk historycznych poza Brodnicą: w Toruniu – „Powrót na zamek Dybowski”, pomoc w organizacji „Oblężenie Malborka”.

2001

Peregrinus

Image by Dean Hinnant

PEREGRINUS – wędrówka po miastach i zamkach. Jedyny w skali europejskiej projekt promocji dawnej kultury. Występy i turnieje walk pieszych, łucznicze i kusznicze, koncerty muzyki dawnej w każdym z miast postojowych, turniej rycerski – w jednym z wybranych miejsc, bieg rycerski – toczenie beczek, wspinaczka ma mury obronne, rzut włócznią, toporem, przejście po równoważni, nauka fechtunku mieczem, występy trupy teatralnej, kuglarzy itp. Realizacja dwuodcinkowego filmu dokumentalnego o „Peregrinusie” przez TVP (reż. Wojciech Nowakowski), emitowanego kilkakrotnie w telewizji publicznej. Wicemistrzostwo Polski w kuszy historycznej - Mistrz Brodnickiego Bractwa Rycerskiego, Jan Majewski.

2002

Zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży

2.jpg

Rozpoczęcie budowy Ośrodka Edukacji Historycznej GRÓD FOLUSZEK – na Pojezierzu Brodnickim. Tamże planowane działania w zakresie zajęć edukacyjnych – pokazów walk, archeologii doświadczalnej, nauki jazdy konnej, plenerów rzemieślniczych i artystycznych itp. Współorganizacja wielkiej imprezy plenerowej „Oblężenie Malborka”. Uczestnictwo w wielu turniejach w Polsce (III miejsce w Mistrzostwach Kuszniczych Polski).

bottom of page