Nasza historia

Idea powstania Ośrodka Edukacji Historycznej „Gród Foluszek” narodziła się w 2000 r. w po obserwacji podobnych parków tematycznych w innych krajach europejskich, w których już dawno zauważono konieczność nieco innego podejścia do edukacji zPOPeizowanej młodzieży nastawionej głównie na odbiór rzeczy łatwych, lekkich i przyjemnych. Edukowanie poprzez zabawę staje się idealnym sposobem na naukę, podczas której POPmłodzież jest naocznym świadkiem historii. A dzięki zapoznaniu się z mieczem, łukiem czy kuszą staje się ona uczestnikiem eksperymentu archeologicznego pozwalającego jej na samoedukację. Gród Foluszek jest doskonałym miejscem na taką żywą przygodę z historią i archeologią, która pozostawi wyraźny ślad w wiedzy młodego człowieka.

1996 - Powstanie Bractwa Rycerskiego Zamku Brodnickiego

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

1997 - Jan Majewski Mistrzem Polski w Kuszy Historycznej

Zdobycie indywidualnego Mistrzostwa Polski w Kuszy Historycznej – przez Jana Majewskiego z Bractwa Rycerskiego Zamku Brodnickiego (wicemistrzostwa w 1998, 2000).

1998 - Wizyta na Litwie

Wizyta na Litwie na zaproszenie dyr. Muzeum w Trokach Virgiliusa Poviliunasa, nagroda – dyplom od Ambasador Polski na Litwie Eufemii Teichmann.

1999 - Medievalia

Wyróżnienie Ministra Kultury i Sztuki w konkursie „Najważniejsze wydarzenie kulturalne roku” za Festyn Historyczno-Archeologiczny „Medievalia – Brodnica 1999″. Autorzy i realizatorzy scenariusza – Jan Majewski i Kazimierz Grążawski z Bractwa Rycerskiego Zamku Brodnickiego i Muzeum w Brodnicy.

1999-2000 Organizacja widowisk historycznych

Organizacja widowisk historycznych poza Brodnicą: w Toruniu – „Powrót na zamek Dybowski”, pomoc w organizacji „Oblężenie Malborka”.

2001 - Peregrinus

Wędrówka po miastach i zamkach. Jedyny w skali europejskiej projekt promocji dawnej kultury. Występy i turnieje walk pieszych, łucznicze i kusznicze, koncerty muzyki dawnej w każdym z miast postojowych, turniej rycerski – w jednym z wybranych miejsc, bieg rycerski – toczenie beczek, wspinaczka ma mury obronne, rzut włócznią, toporem, przejście po równoważni, nauka fechtunku mieczem, występy trupy teatralnej, kuglarzy itp. Realizacja dwuodcinkowego filmu dokumentalnego o „Peregrinusie” przez TVP (reż. Wojciech Nowakowski), emitowanego kilkakrotnie w telewizji publicznej. Wicemistrzostwo Polski w kuszy historycznej - Mistrz Brodnickiego Bractwa Rycerskiego, Jan Majewski.

2002 - budowa ośrodka

Rozpoczęcie budowy Ośrodka Edukacji Historycznej GRÓD FOLUSZEK – na Pojezierzu Brodnickim. Tamże planowane działania w zakresie zajęć edukacyjnych – pokazów walk, archeologii doświadczalnej, nauki jazdy konnej, plenerów rzemieślniczych i artystycznych itp. Współorganizacja wielkiej imprezy plenerowej „Oblężenie Malborka”. Uczestnictwo w wielu turniejach w Polsce (III miejsce w Mistrzostwach Kuszniczych Polski).